MADEN SUYU HAKKINDA
Kınık Tarihçe

Kınık Maden Suyunun Mineral Özellikleri

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Zeki Karagülle'nin hazırladığı, tıbbi balneolojik değerlendirme raporuna göre doğal zengin mineralli Kınık maden suyunun mineral değerleri ve sağlığa faydaları şöyledir;

Bikarbonat
Önerilen Günlük Miktar: 1300 mg/l Mide ve ince bağırsak etkinliğini destekleyerek sindirimi kolaylaştırır. Böbrek ve idrar yolu sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Sodyum
Önerilen Günlük Miktar: 500-2400 mg/l Yüksek tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur.

Florür
Önerilen Günlük Miktar: 1.5-4 mg/l Çocuk ve gençlerde diş çürümelerini önlemeye yardımcıdır. Kemik ve diş gelişiminde destekleyicidir. Osteoporozun önlenmesinde etkilidir. Kalp kasları ve çizgili kasların yeterli çalışmasına yardımcı olur.

Kınık : Maden Suyu Hakkında

Magnezyum
Önerilen Günlük Miktar: 300-350 mg/l Egzersiz sonrası, hamilelik-lastasyon dönemlerinde ve yaşlılıkta artan magnezyum ihtiyacını giderir.

Kalsiyum
Önerilen Günlük Miktar: 500 mg/l Kemik ve dişleri sağlamlaştırmaya yardımcıdır. Raşitizm hastalığının önlenmesinde destekleyicidir.

Kınık Maden Suyunun
Bilinmeyen Faydaları

“Maden suyu” ile “soda” arasında ne fark vardır?
Maden suyu, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen “doğal” bir içecektir. Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim esnasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilen ve tamamen “yapay” olan bir içecektir.

Maden suyu “asitli” midir?
Halk arasında “asit” olarak bahsedilen şey, içeceğin içindeki “karbondioksit” gazıdır. Karbondioksit gazı dilimizdeki tat algılayıcılarını geçici olarak uyuşturduğu için içimi kolaylaştırmak- tadır. Gazlı içeceklerde, gıda imalatı için % 99,99 saflıkta üretilen özel karbondioksit gazı kullanılır.

Günlük ne kadar maden suyu tüketebiliriz?
Doğal suların içerdiği zengin mineraller vücudumuzda vitaminlerin fonksiyonlarına yardımcı olurlar. İçerdiği zengin kalsiyum ve florür gibi mineraller nedeniyle özellikle çocuklar, bayanlar ve yaşlıların daha fazla maden suyu içmeleri gerekir. Uzmanlar günde en az 2 litre civarında su ve maden suyu gibi “yararlı sıvı” tüketilmesini önermektedir.

Çocukların maden suyu içmesi zararlı mıdır?
Maden suyunun bilinen hiçbir zararı olmayıp, aksine vücudumuza sayısız yararları vardır. Büyüme çağındaki çocuklar kalsiyum, demir, çinko, florür gibi minerallere yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacı karşılamanın en iyi yolu bolca süt ve doğal suları tüketmeleridir. Maden suyunun içerdiği kalsiyum kemik yapısının, florür ise ağız ve diş sağlığının gelişmesi için yararlıdır.

Hamilelikte maden suyu içilir mi?
Hamilelik, beslenmeye özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bebeği besleyebilmek ve gelişmesini sağlamak için vücut, normalden daha fazla gıda, sıvı, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Bu katkıyı doğal yoldan sağlayabilmek için, hamilelikte düzenli olarak maden suyu tüketimi tavsiye edilir.

Maden suyu cilde yararlı mıdır?
Maden suyu içerdiği zengin mineraller vücudumuzun birçok bölgesine olduğu gibi cilt için de yararlıdır.

Maden suyu böbrek taşı yapar mı?
Böbrek taşlarının oluşumuna yetersiz miktarda sıvı tüketimi yol açar. Başka bir deyişle, yaşamı boyunca yeterli ve düzenli miktarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda böbrek taşı oluşumu hızla meydana gelir. Bu duruma gelmiş ve böbreklerinde taş oluşmuş insanların maden suyu tüketmeleri tavsiye edilmez ancak esas olan, düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktır.

Avrupa’da ve Türkiye’de kişi başına yıllık maden suyu tüketimi ne kadar?
Avrupa’da kişi başına yılda 150 litre maden suyu tüketirken bu oran Türkiye’de 3 litrenin altındadır. Ülkemiz Avrupa’nın doğal mineralli suları açısından en zengin coğrafyasına sahip ancak, yıllık 65 milyon litre olan bu kaynağın sadece %1’i şişelenmekte, %99’u ise ne yazık ki boşa akmaktadır.

Süt ve süt ürünleri tüketiminde de Avrupa ile aramızda benzer oranlar olduğu için, ulusal beslenme kültürü ile bağlantılı ilginç tablolar ortaya çıkmaktadır. Örneğin bu beslenme kültürü sayesinde Avrupa’da kemik erimesi gibi hastalıklar nadiren duyulurken Türkiye’de belirli yaş ve cinsiyet gruplarında kemik erimesi oranları % 30’lara kadar ulaşmaktadır. Bu farkın sebebi, yaşam boyunca düzenli olarak tüketilen süt ve doğal suların miktarlarında ve bu yol ile alınan doğal kalsiyumda gizli.

Maden suyu son kullanma tarihinden sonra bozulur mu?
Maden suyu kapağı açılmaz ise kesinlikle bozulmaz. Ürünlere son kullanma tarihi konulmasının tek nedeni, dolumdan sonra belirli bir süre geçtiği zaman sadece kapak ve ambalajdan dışarıya karbondioksit gazı kaçması ve azalmasıdır.